Flaga i jej rozmiary
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 625) polska flaga państwowa jest prostokątnym płatem tkaniny o proporcjach 5:8 o barwach białej u góry i czerwonej u dołu, ułożone w dwóch równoległych pasach tej samej szerokości.
Możemy też spotkać flagę państwową z godłem. Jednak jej użycie ograniczone jest ustawą do polskich przedstawicielstw i misji (także wojskowych) za granicą, statków morskich, kapitanatów i bosmanatów portów, lotnisk i lądowisk cywilnych oraz cywilnych samolotów podczas lotów za granicą. Tak krótko o naszej fladze państwowej. A jak to wygląda w innych państwach?
Podczas organizowania uroczystości, w której wezmą udział przedstawiciele wielu państw, a oprawa wydarzenia będzie wymagać wywieszenia flag, miejmy na uwadze, że wymiary flag na świecie są zróżnicowane. Nie chodzi o ich rozmiary mierzone w centymetrach, ale o proporcje rozmiarów, przyjęte w regulacjach prawnych przez różne państwa. Flagi na planie kwadratu mają Szwajcaria i Watykan. Pozostałe państwa mają flagi na planie prostokąta w stosunku szerokości do długości boków:
- 2:3 – ok. 41 procent flag na świecie ma takie proporcje (m.in. Austria, Czechy, Francja, Hiszpania, Włochy), w tym większość państw afrykańskich (m.in. Algieria, Benin, Egipt, RPA) oraz połowa państw Azji i kilka krajów Ameryki Łacińskiej (np. Kolumbia, Panama, Wenezuela);
- 1:2 – 27 procent flag na świecie ma takie proporcje, w tym między innymi flagi byłych kolonii brytyjskich wzorowane na fladze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o takich właśnie proporcjach (np. Bahamy, Dominika, Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia, Seszele);
- 3:5 – 19 państw ma flagi o takich proporcjach (m.in. Niemcy, Lichtenstein);
- 10:19 – Stany Zjednoczone, Wysypy Marshalla, Mikronezja;
- 5:8 – to proporcja flagi Polski i pięciu innych państw: Dominikany i Gwatemali, Gwinei Równikowej, Szwecji i Republiki Palau[1].
Można również wyróżnić flagi na planie prostokąta, ale zbliżone do kwadratu, m.in. flagę Belgii (13:15), Danii (28:37), Monako (4:5), Nigru (6:7), Gabonu i San Marino (3:4). Jedynie Nepal ma zupełnie inną flagę, nawiązująca do tradycyjnych trójkątów chorągwi azjatyckich[2]. Stosowanych jest wiele innych proporcji, jak choćby 8:11, 18:25, 4:7, 5:9 czy 19:36. Najdłuższą flagę świata jest obecnie flaga Kataru o proporcjach boków 11:28. Niektóre państwa nie mają ustawowo uregulowanych wymiarów flag, m.in. Afganistan, Argentyna, Portoryko, Ruanda[3].
Mam nadzieję, że zamawiając flagi innych na uroczystość będziemy wracali uwagę na ich proporcje, a nie kupowali wszystkie tego samego rozmiaru. Może to być ważne dla naszych gości, którzy zauważą tę subtelną różnicę.
Źródła i inspiracje:
O flagach, ich symbolice i proporcjach, zob. http://www.flagi-i-hymny.pl/index.html
[1] Tzw. grecki złoty podział, czyli harmoniczny o proporcjach 5:8, 11:8 i 3:5, posiadają w sumie flagi 26 państw.
[2] Por. Nepal, Flags of the World, https://flagspot.net/flags/np.html
[3] Zob. J. Wrona, A. Znamierowski, Flagi państwowe i narodowe. Kształt flag państw współczesnego świata, „Flaga. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego” 2001, nr. 16/17, s. 5–8.