Symbolika kwiatów

 

 

 

 

W naszej kulturze poszczególnym gatunkom, a nawet kolorom kwiatów przypisywane są różne znaczenia. Symbolika kwiatów rozwinęła się w Konstantynopolu w XII wieku, a do Europy przeniosła ją w I poł. XVIII wieku poetka Mary Wortley Montagu. Początkowo kod kwiatowy przyjął się we Francji, a następnie w innych krajach. W czasach wiktoriańskich mężczyźni przywiązywali szczególną wagę do wyboru kwiatów. Znaczenie miało wszystko: gatunek kwiatów, ich liczba, kolor, zestawienie jednych odmian z innymi. Jednak znaczenie roślin różni się w zależności od kraju czy też kręgów kulturowych.

 

Symbolika koloru w kwiatach

W symbolice kwiatów podstawowym wyznacznikiem jest ich kolor. W kulturze europejskiej barwy wyrażają wiele emocji i uczuć, np. miłość, zazdrość, optymizm, nadzieję, tymczasem na przykład w Chinach i Indiach kolory mają odniesienie tylko do seksualności. Czerwień symbolizuje miłość i namiętność, ale też i odwagę. Gdy zestawimy ją z czernią, wówczas czerwień nabiera znaczenia egoizmu i zdrady. Róż oznacza przyjaźń, sympatię i oddanie. Zieleń może wyrażać nadzieję, a niekiedy też płodność. Błękit zaś symbolizuje wierność. Z kolei biel jest oznaką czystości, mądrości i radości. Symbolizuje ponadto prawdę i zwycięstwo dobra nad złem, natomiast biała róża (tak popularna podczas uroczystości ślubnych) oznacza niewinne i lojalne uczucie. Żółte kwiaty często nawiązują do zawodu czy zdrady. W Iranie, Chile czy Rosji wyrażają smutek lub nienawiść, a w Meksyku wiążą się ze śmiercią.

Symbolika kwiatów

Goździki w kulturze anglosaskiej symbolizują związek z drugą osobą (np. zaręczyny), natomiast w Chinach są znakiem małżeństwa. W Polsce wyrażają uznanie i podziw oraz dzielność. Gatunek ten powoli wraca też do łask w naszym kraju, pozbywając się komunistycznego piętna słynnego goździka z okazji Dnia Kobiet. Do tej pory natomiast w Austrii kwiaty te są symbolem partii socjalistycznej.

Wiosenne tulipany w starożytnej Grecji symbolizowały szczęście. Obecnie jednak to się zmieniło i są oznaką silnego uczucia (np. żółte tulipany oznaczają zakochanie do szaleństwa, różowe – deklarację miłości, czerwone – miłość idealną).

Słonecznik jako kwiat podążający za słońcem, jest symbolem namiętności i szaleńczej, czasami zaślepionej, miłości.

Niezapominajki wyrażają chęć nawiązania bliższych relacji.

Lilie w kolorze białym w kulturze chrześcijańskiej oznaczają czystość, z kolei żółte – bogactwo. Ale już w innych kulturach (Egipt i kraje Bliskiego Wschodu), ze względu na swój falliczny słupek i zapach, kojarzone są z płodnością i miłością cielesną.

Tak popularne storczyki odzwierciedlają zmysłowość i doskonałość. Irysy alegorycznie wyrażają uznanie, podobnie jak gerbery szacunek.

Najpopularniejszym kwiatem wręczanym przy różnych okazjach jest róża. Peruwiańczycy nawet uważają, że każde kwiaty poza różami są tandetne. W zestawieniu z kolorem jej symboliczne znaczenie się zmienia. Czerwona róża oznacza miłość, herbaciana – szacunek i elegancję, żółta natomiast będzie niosła za sobą ciepło.

Z jakich kwiatów zrezygnować?

Ze względu na symbolikę warto zrezygnować z wręczania drugiej osobie niektórych gatunków. Takimi kwiatami są na przykład nagietek, symbolizujący okrucieństwo, czy lwie paszcze jako oznaka nieczystych intencji. Kalla (kalia) w kulturze europejskiej oznacza piękno, jednak w Polsce jest kwiatem dodawanym do wiązanek pogrzebowych. Podobnie negatywne skojarzenia mają chryzantemy, które królują Polsce na grobach w listopadowe Święto Zmarłych. Tymczasem w Japonii chryzantema jest symbolem cesarskiego rodu, łączy się z długowiecznością i radością. W Chinach taoiści wiążą chryzantemę z jesiennym spokojem i obfitością.

 

Państwowe symbole kwiatowe

Pamiętajmy też, że poszczególne kraje mają swoje symbole kwiatowe. Mówi się o Japonii jako Kraju Kwitnącej Wiśni, Francja ma burbońską lilię, Serbia – śliwę, Wenezuela – orchideę, symbolem Królestwa Niderlandów są tulipany, koniczyna wiąże się z Irlandią, Indie kojarzą się z lotosem, a symbolem Polski są czerwone maki.

 

Kwiaty w doniczkach

Kwiaty doniczkowe, dawane jako prezent, zarezerwowane są dla osób bliskich, z którymi łączą nas zażyłe i serdeczne relacje, oraz znajomych. Najczęściej są wręczane z okazji przeprowadzek (nowego mieszkania czy też biura). Sadzonką możemy obdarować – jeśli wiemy, że nim jest – kolekcjonera, by wzbogacić jego zbiory. Jeśli już komuś wręczamy rośliny w doniczce, to samo naczynie powinno być efektowne i przyozdobione, np. kokardą. Również kwiaty polne wręczamy osobom bliskim, natomiast nie są stosowne w oficjalnych relacjach.

Kwiaty na odległość

Zdarza się, że niekiedy z różnych powodów nie możemy przybyć na uroczystość, na którą zostaliśmy zaproszeni. Wówczas istnieje możliwość wysłania kwiatów przez kurierów. Funkcjonuje międzynarodowa poczta kwiatowa, która dostarcza wybrane gatunki do konkretnej osoby pod wskazany adres. W tej sytuacji należy dołączyć bilecik z życzeniami lub podziękowaniami i oczywiście podpisem. Wariantywnie możemy przesłać również list z życzeniami, jak i innym tekstem okolicznościowym, który dołączony zostanie do wiązanki. Możemy także skorzystać z przesyłki w sytuacji, gdy zostaliśmy zaproszeni na duże przyjęcie. Wówczas zamawiamy kuriera w godzinach przedpołudniowych w dniu spotkania. Z tego typu usługi skorzystamy też, by przesłać wiązankę kondolencyjną czy wieniec do kościoła podczas ceremonii pogrzebowej, gdy nie będziemy mogli uczestniczyć w uroczystościach.

 

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *