Poskładana serweta i chusta a Wielkanoc

W etykiecie stołu serwetka wykonana z materiału płóciennego w kolorze obrusu przy etykiecie stołu ułożona jest zazwyczaj z lewej strony talerza podstawowego (lub też na samym talerzu). Serwetkę podczas posiłku rozkłada się na kolanach. Po zakończeniu posiłku, po deserze, kładzie się ją z lewej strony talerza, jednak nie składa się jej w pierwotnej formie.* Tyle etykieta.

Co to ma wspólnego ze Świętami Wielkiej Nocy? Przyjrzyjmy się słowom Ewangelii św. Jana w rozdziale 20 (J 20, 1-7) A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. 2 Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: “Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. 3 Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. 4 Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. 5 A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. 6 Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna 7 oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu.

Zwróciliście uwagę na coś łączącego pierwszy akapit z powyższym cytatem? To zobaczcie teraz: (J 20 6-7) Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna 7 oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu.

Złożona serweta była nieodłącznym elementem kultury żydowskiej w codziennej relacji między panem a sługą. Po przygotowaniu nakrycia sługa usuwał się z pola widzenia pana. Gdy pan skończył posiłek, zwijał serwetę w kulę i rzucał ją na stół, co oznaczało „Skończyłem” (podobnie jak u nas niedbale odłożona serweta na stole). Jednak gdy po wstaniu od stołu pan zostawał złożoną serwetę obok nakrycia, sługa nic nie sprzątał, gdyż taka poskładana serweta niosła bardzo czytelny komunikat – Wrócę!

Także już wiecie, jakie znaczenie ma zwinięta na jednym miejscu chusta umieszczona w ewangelicznym opisie św. Jana.

 

* J. Sutor, Etykieta Dyplomatyczna z elementami protokołu i ceremoniałów, Wolters Kluwer, Warszawa 2016, s. 213

Inspiracja do artykułu; https://pl.aleteia.org/2017/11/15/dlaczego-jezus-po-zmartwychwstaniu-zlozyl-chuste-ktora-okrywala-jego-twarz-w-grobie/ (dostęp: 1.04.2018)

One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *