Wigilijne spotkania

Wigilijne spotkania

W naszej tradycji przed świętami Bożego Narodzenia są spotkania wigilijne, spotkania świąteczne, spotkania opłatkowe. Różnie są one zwane i różną formę przyjmują.

Lecz nie jest to zwyczaj ostatnich 25, czy 30 lat, gdyż podobne spotkania odbywały się też w latach 70. czy 80. Zwane często spotkaniami mikołajkowymi. Sam pamiętam takie spotkania w bibliotece publicznej, gdzie pracowała moja Mama, gdy przy choince jako dzieci pracowników dostawaliśmy od gwiazdora (nazwa z tradycji wielkopolskiej) prezenty ze słodyczami, a na stołach były pieczone przez nasze mamy makowce, szarlotki czy serniki.

Obecnie na hasło spotkanie świąteczne czy wigilia firmowa w pierwszych nastu miejscach wyszukiwarki znajdziemy oferty gastronomiczne i lokalowe na takie spotkania. Wynika to z popularności tego typu spotkań w okresie tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Rodzaje spotkań wigilijnych/świątecznych/opłatkowych w organizacji (firmy, stowarzyszenia, urzędu):

  • Mały poczęstunek na terenie organizacji, na którym będą własne wypieki (w większości słodkie) oraz kawa czy herbata połączone z życzeniami świątecznymi.
  • Poczęstunek na terenie organizacji z własnymi wyrobami pracowników (paszteciki z kapustą i grzybami, barszcz, uszka oraz słodkie wypieki) połączony z życzeniami świątecznymi
  • Poczęstunek na terenie organizacji z zamówionym cateringiem zewnętrznym (na tacach koreczki, małe kanapeczki oraz słodkie elementy (serniki, makowce, kutia)
  • Spotkanie świąteczne w wynajętym lokalu z poczęstunkiem w formie bufetu, na którym znajdziemy małe kanapeczki, koreczki, galarety z ryby i słodkie wypieki.
  • Spotkanie świąteczne w formie uroczystej kolacji w wynajętym lokalu, z serwowanymi, wcześniej zamówionymi daniami lub zamówieniami (wersja ekonomiczna)à la carte w wersji (wersja ekskluzywna).
  • Spotkanie świąteczne wyjazdowe (najczęściej zahaczające o weekend, np. od piątku do soboty) w specjalnie wybranym ośrodku z różnymi atrakcjami: w górach, jeśli jest śnieg to z kuligiem, z korzystaniem SPA, z uroczystą kolacją, z kolacją połączoną z zabawą (dyskoteką).

A jak z prezentami? Zależy to od organizacji, od specjalnego funduszu socjalnego, którym dysponujemy, czy choćby w organizacjach z działami handlowymi – uzależnione jest to od wypracowanych zysków. Doświadczymy więc samego spotkania wigilijnego z poczęstunkiem bez jakichkolwiek podarunków, jak też spotkania z przygotowanymi dla uczestników specjalnymi koszami upominkowymi zawierającymi na przykład różne wyroby regionalne jak konfitury, pasztety, wędliny czy nalewki. Są też specjalne prezenty zarezerwowane tylko w gronie zarządu bogatych organizacji, gdzie spotkamy* takie prezenty jak: zaproszenie na weekend w SPA z osobą towarzyszącą, przejażdżka luksusowym samochodem (testowanie przez 2-3 dni), drogie pióro do pisania czy zegarek.

Jak je zorganizować? O co zadbać?

Wcześniejsza rezerwacja lokalu. Na czas świąt wiele lokali organizuje dla różnych organizacji spotkania świąteczne. Warto więc zadbać o wcześniejszą rezerwację wybranego lokalu.

Przy lokalu warto zarezerwować miejsca parkingowe dla gości organizacji. Nie ma nic bardziej wkurzającego, jak jeżdżenie po przyległych ulicach i polowanie na wolne miejsce do zaparkowanie auta. Lub też zapewnienie dojazdu taksówkami.

Lokalizacja spotkania też ma znaczenie. Powinien być łatwy dojazd (przy większych miastach również komunikacją miejską, a dla przyjezdnych i innych miejscowości w niedalekiej odległości od węzłów komunikacyjnych, stacji PKP, czy dworca autobusowego).

O wiele sympatyczniejsze spotkanie wigilijne w organizacji będzie przy ubranej w świąteczne ozdoby choince. Można też dodać inne elementy jak świąteczne rośliny, czy stroiki.

Zamówienie cateringu należy określić i zamówić z wyprzedzeniem. Pamiętajmy, iż dobre firmy cateringowe również mają obłożenie w ostatnich dwóch tygodniach przed świętami.

Określenie menu jest istotne zarówno dla spotkania z wykorzystaniem cateringu jak i w lokalach restauracyjnych. Tradycyjnie unikamy potraw mięsnych jak pasztetów, pieczonych mięs, bigosów czy galarety z nóżkami. Oczywiście wybór co zjeść i tak należy do gości, jednak tzw. niesmak (tu słowo dobrze pasuje) może na długo pozostać.

Dzielenie się opłatkiem to świąteczny rytuał, który warto pielęgnować. Oczywiście decydując się na ten rytuał, należy uwzględnić charakter organizacji. Można go zastąpić ogólnymi życzeniami przy spotkaniu dla większej liczby osób. Jednak gdy już się na to zdecydujemy, to należy zabezpieczyć dostateczną ilość opłatków bożonarodzeniowych.

Wybór prezentów może być uzależniony od możliwości finansowych, czy choćby przepisów prawnych czy wewnątrzorganizacyjnych. Jednak pamiętajmy, by były one zbliżone do jednego poziomu finansowego, czy to będzie równowartość 20, 50 czy 200 złotych.

Prezenty firmowe powinny być specjalnie przygotowane na tę okazję. Małe, gustowne upominki będą miłą pamiątką, jak choćby ręcznie robione ozdoby choinkowe, specjalna edycja kalendarzy, czy wizytowników. Unikajmy natomiast rozdawnictwa marketingowego, czyli tych gadżetów, które pozostały w firmie po innych imprezach (breloczki, smycze, pamięć przenośna itp.)

I na podsumowanie. Czas świąteczny to czas wzajemnej życzliwości i serdeczności. Pamiętajmy o tym składając sobie wzajemnie życzenia i dzieląc się opłatkiem.

* bardziej pasuje tu czas przeszły, gdyż obecnie są już inne regulacje prawne i obostrzenia, natomiast z wymienionymi rodzajami prezentów spotkałem się przy organizacji spotkania wigilijnego dla jednej z firm kilkanaście lat temu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *