Savor-vivre w sieci

W jakich sferach możemy naruszać prawo i dobre obyczaje funkcjonując w sieci?

Zasady kulturalnego zachowania doganiają to, co się obecnie dzieje w sieci. Nie zawsze da się od razu określić, co można, a czego nie, co jest niedozwolone, a co jeszcze akceptowalne.

Internet jest anonimowy, ale tylko teoretycznie. W razie potrzeby odpowiednie służby dojdą do tego, kto zamieścił dany komentarz czy umieścił kontrowersyjny film czy wpis.

Netykieta

Nie istnieje jeden kodeks postepowania pod tytułem „Netykieta”. Spójny zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, obowiązujący wszystkich użytkowników, jest bardzo rozproszony. Nie ma jednej kodyfikacji etykiety w sieci. Natomiast istnieją już zapisy w kodeksach karnych poszczególnych krajów. Zapisy te regulują rożne aspekty zachowań w sieci, których naruszenie ścigane jest przez organa wymiaru sprawiedliwości.

Internet cały czas poszerza możliwości naruszenia różnych zasad, jeśli chodzi o właściwe zachowanie w sieci. Oto te aktywności w sieci, które już nalazły swojej odzwierciedlenie w netykiecie.

  • przesyłając e-maile,
  • korzystając z komunikatorów,
  • biorąc udział w grupach dyskusyjnych,
  • redagując i obsługując strony internetowe,
  • pisząc i cytując blogi,
  • prowadząc profile w platformach społecznościowych,
  • wykorzystując materiały z portali społecznościowych. [1]

Funkcjonowanie w sieci w czasie epidemii

W ostatnim czasie epidemii i pracy zdalnej doszły do tego jeszcze inne zasady, bardziej związane z funkcjonowaniem w sieci online. Dotyczą one komunikatorów, spotkań online (np. webinariów i szkoleń online) oraz funkcjonowania w sieciach społecznościowych.

Popularne stały się rozsyłane filmiki przez osoby z wykorzystaniem komunikatorów. Dominują żartobliwe filmiki z różnymi zwierzątkami albo śmiesznymi scenkami. Drugi rodzaj rozsyłanych filmików to różnorodne nagrania dotyczące sytuacji epidemiologicznej, wszczepianiem chipów, planowanych obowiązkowych szczepionkach czy zagrożenia związanego z technologią 5G. Spotykamy się również z tzw. łańcuszkami, zawierającymi informacje z prośbą o ich udostępnienie. Te ostatnie w części to fałszywki oraz sposób na generowanie sztucznego ruchu w sieci. Niestety są nie należy do dobrych obyczajów w sieci. Możemy poprosić daną osobę o zaprzestanie lub ograniczenie wysyłania nam codziennie różnych tego typu załączników.

Funkcjonowanie w serwisach społecznościowych.

Zawodowe sieci społecznościowe jak choćby LinkedIn pilnują i dbają o to, by były to treści związane z treściami aprobowanymi przez serwis. Niestety w otwartym portalu społecznościowym jak choćby Facebook można spotkać wiele różnych stron, profili oraz różnorodnych treści. W obecnych czasach epidemii oraz izolacji wśród wielu osób, możemy zaobserwować wzmożenie aktywności w sieci, w tym komentowania, linkowania, umieszczania w dużej liczbie różnych treści.

Zasadnicza kwestia: każdy ma prawo zamieszczać swoje różne materiały, posty polityczne, społeczne, ekonomiczne, gospodarcze itp. Natomiast każda społeczność czy firma ma swoje zasady. Takie zasady ma też Facebook [2].  Prócz zasad wymienionych w regulaminie firmy (zakaz umieszczania zabronionych treści np. rasistowskich, seksistowskich) warto też zwrócić uwagę na kilka innych kwestii związanych z etykietą na forach społecznościowych. Różne strony czy też same grupy na FB również mają swoje zasady. Przystępując do nich trzeba się z nimi zapoznać.

Wskazówki dla indywidualnego użytkownika

Dla indywidualnego bywalca takich platform społecznościowych brzmiało to by tak:

  • nie komentuj wszystkiego co dają Twoi znajomi
  • uszanuj zdanie innych użytkowników (mogą mieć inne poglądy)
  • nie rozsyłaj łańcuszków typu znajdź cyfrę 8 a jak znajdziesz to udostępnij
  • nie pisz wielkimi literami. Oznacza to że KRZYCZYSZ!
  • sprzeciwiaj się hejtowi, nie przyłączaj się do wzajemnych pomówień.
  • uważaj na linkowanie niesprawdzonych informacji
  • wyeliminuj wiadomości fejkowe (to jest trudne, ale możliwe)
  • unikaj zgryźliwych i sarkastycznych komentarzy (bo np. masz zły dzień)
  • nie trolluj, czyli nie umieszczaj zaczepnych treści w celu wzbudzenia reakcji
  • ogranicz (najlepiej do zera) umieszczania filmików czy memów z wulgaryzmami
  • uważaj z emotikonami (patrz tekst dotyczący emotikonek)

Gdziekolwiek coś publikujesz dbaj o język. Unikaj wulgaryzmów, zwracaj uwagę na ortografię, pisz w odpowiednich formach gramatycznych. Pamiętaj też o zwrotach grzecznościowych. Nasz język jest przecież piękny. Dbaj o niego. [3]

Sfera Internetu i Netykiety zmienia się cały czas. Natomiast by sobie z tym radzić, wystarczy podchodzić do innych użytkowników sieci z życzliwością oraz z szacunkiem. I jeszcze jedno. Traktujmy uczestników tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani.

 

źródła:

[1] Wojciech F. Szymczak Etykieta dla biznesu i administracji publicznej z elementami protokołu dyplomatycznego, Warszawa 2018 s. 165-166

[2] https://www.facebook.com/communitystandards/ (dostęp 11.05.2020)

[3] inne spojrzenie na zagadnienie Netykiety: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/netykieta (dostęp 11.05.2020)

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *