Nazwy państw i ich mieszkańcy – Australia i Oceania

Zaglądamy do chyba najbardziej oddalonego i mało nam znanego regionu geograficznego, jakim jest Australia i Oceania. Różnorodność wysp, ich historii, kultury, złożonej narodowościowo mieszanki, kuchni jest dla nas jeszcze do okrycia. Jako walor edukacyjny, przy nazwach państw umieściłem również nazwy stolic, które są dla nas równie egzotyczne.

Bo któż nie wie, że obywatele Związku Australijskiego (Australii) to Australijczyk, Australijka (l.m. Australijczycy). Znana też jest nam Nowa Zelandia ze stolicą w Wellington z plenerów filmu trylogii „Władca pierścienia”, którego obywatele to Nowozelandczycy, Nowozelandka i Nowozelandczyk (przym. nowozelandzki). Ale że region to Australia i Oceania, to przenieśmy się na bardziej odległe i mniej znane dla nas wyspy i archipelagi będące samodzielnymi państwami jak też terytoriami zależnymi.

W Oceanii spotykamy kilka państw o ustroju republiki. Republika Fidżi (stolica Suva) zamieszkana jest przez obywateli Fidżyjczyków (Fidżyjczyk i Fidżyjka), a przymiotnik od nazwy tego państwa to fidżyjski. Republikę Kiribati zamieszkują Kiribatyjczycy (l. poj. Kiribatyjczyk, Kiribatyjka), a przymiotnik to kiribatyjski. Kłopot mamy natomiast ze stolicą, gdyż jedne źródła podają Bairiki, inne zaś za stolicę podają jednostkę administracyjną, czyli Tarawa. Obywatelami Republiki Nauru ze stolicą w Yeren będą Nauruańczyk, Nauruanka czyli Nauruańczycy (przym. nauruański). Republikę Palau zamieszkują Palaulańczycy (Palaulańczyk, Palaulanka), a przymiotnik to  palauski. Natomist stolicą Republiki Vanuatu jest Port Vila, a obywatele to Vanuatczycy czyli Vanuatczyk i Vanuatka (przym. vanuacki)

Obywatelami Sfederowanych Stanów Mikronezji (stolica Palikir) to Mikronezyjczyk, Mikronezyjka oraz w liczbie mnogiej Mikronezyjczycy (przym. mikronezyjski). Tuvau ze stolicą Vaiaku zamieszkują obywatele, czyli Tuwalczyk, Tuwalka oraz zbiorczo Tuwalczycy (przym. tuwalski). Obywatelami Królestwa Tonga (stolica Naku’alofa) to Tongijczycy, Tongijczyk i Tongijka, a przymiotnik tongijski.

Samoa jest rozdzielona na dwa państwa. Niezależne Państwo Samoa (stolica Apia), wyodrębnione z Samoa Zachodnia oraz Samoa Amerykańska ze stolicą administracyjną Fagatogo i Utulei jako siedzibą rządu. W przypadku państwa Samoa będą to obywatele, w drugim (Samoa Amerykańska) mieszkańcy, czyli Samoańczyk, Samoanka (l. mn. Samoańczycy) a przymiotnik to samoański. Przypomnijmy, że zamieszkujący Samoa Amerykańską posiadają obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Zresztą w Azji i Oceanii są terytoria zależne należące do Australii (Wyspy Morza Koralowego, Terytorium Wysp Norfolk), do Nowej Zelandii (Wyspy Cooka, Tokelau), do Francji (Polinezja Francuska, Terytorium Wysp Wallis i Futuna), czy do Stanów Zjednoczonych (Wake Island, Palmyra, Midway), do których należy najwięcej terytoriów zależnych w Oceanii.

 

źródło:

Urzędowy wykaz nazw państw i terytoriów niesamodzielnych, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, wyd. III zaktualizowane, Warszawa 2015; http://www.gugik.gov.pl/aktualnosci/2017/nowe-wydanie-urzedowego-wykazu-nazw-panstw

Zdjęcia flag: Wikipedia, Public Domain

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *