Flaga i barwy narodowe

Na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku (Dz. U. z 2004 r. Nr 49 poz. 467 art.  1, ust. 4) corocznie 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podobne święta obchodzi się również w innych krajach, m.in. Argentynie, Chinach, Finlandii, na Listwie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Turkmenistanie. W tym dniu szczególnie wywieszamy flagi państwowe, a część budynków, skwerów czy placów przyozdobiona jest barwami narodowymi.

Podstawowym pytaniem jednak jest: czym jest flaga państwowa i czym różni się od barw narodowych?

Przypomnijmy sobie imprezy sportowe: mecze gier zespołowych, skoki narciarskie, gdy na biało-czerwonych banerach czy flagach umieszone są różnego typu napisy i rysunki. Czy to jest zgodne z prawem?

Jest jedna podstawowa różnica między barwami narodowymi a flagą państwową. Barwy narodowe nie mają określonych proporcji. Mogą mieć dowolną długość i szerokość. Jedynie pas biały i pas czerwony muszą być równej szerokości. Natomiast polska flaga państwowa RP ma określone ustawowo proporcje w stosunku 5:8. Wszystkie inne proporcje są po prostu barwami narodowymi.

W Polsce mamy dwa rodzaje flag państwowych. Flaga państwowa, której używają władze państwowe i różnego typu instytucje, ale też zwykli obywatele, czyli dwa płaty u góry biały, u dołu czerwony, równej szerokości o proporcjach 5:8.

Mamy też flagę państwową z orłem (płat biały i czerwony a na białej części po środku godło państwowe RP. I tu ważna uwaga. Tej flagi nie używamy jako osoby prywatne (nie wywieszamy jej na balkonach czy swoich domach), ani też nie umieszczamy na budynkach różnych organizacji i instytucji w kraju. Flagę państwową z godłem używają polskie misje i przedstawicielstwa (w tym wojskowe) działające za granicami Polski, jak też kapitanaty i bosmanaty portów, statki morskie (bandera), lotniska i lądowiska cywilne, jak również samoloty podczas lotów za granicą. I na tym koniec. Czyli jak widzimy wywieszone flagi państwowe z godłem na budynkach prywatnych czy też osoby trzymające te flagi na różnych uroczystościach, to jest to niezgodne z literą prawa.

I jeszcze kilka zasad ważnych w używaniu flagi państwowej. Pamiętajmy, by była ona zawsze czysta, nie postrzępiona, nie dotykała podłogi, ziemi, bruku czy wody, flaga nie może służyć jako nakrycie stołu, a podczas burzy, śnieżycy czy silnego wiatru flagi należy jak najszybciej opuścić lub zdjąć, a co ważne: na fladze nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

W tym ostatnim obostrzeniu furtką jest używanie barw narodowych. Kibice umieszczający napisy na biało-czerwonych transparentach czy uczestnicy różnego typu manifestacji niosący biało-czerwone banery z napisami, mogą umieszczać je na barwach narodowych. Inaczej to ujmując, wszelkie flagi, które mają inne proporcje niż 5:8 w myśl przepisów nie są flagą państwową, ale są barwami narodowymi. Także na przykład niosąc podczas marszów bardzo długą tzw. flagę, czy wywieszając taką na różnych budynkach, w rzeczywistości nie jest to flaga państwowa, ale barwy narodowe.

źródło:

USTAWA z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. (tekst jednolity Dz.U. 2018 poz 441)

zdjęcia własne autora.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *