Dress code na upały – jak sobie radzić?

Błędy popełnianie w ubiorach w czasie upałów są najczęściej spowodowane mniemaniem, że jak jest gorąco, to już znacznie więcej można zmienić w ubiorze i teoretycznie dostosować się do pogody. Nic bardziej mylnego. Takie przekonanie powoduje karykaturalną zmianę ubioru, która jest źródłem wielu fragmentów rozdziałów w książkach o etykiecie typu „jak się nie ubierać”.

Sposoby ubioru podczas upału można podzielić na kilka grup.

  1. Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach i od których wymaga się pełnego ubioru wyjściowego (garsonki, garnitury z krawatami)
  2. Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, od których nie wymaga się pełnego ubioru wyjściowego, ale wskazana jest biznesowa elegancja (np. koszula bez krawata, panie bluzki i spódnice)
  3. Osoby pracujące w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji od których wymaga się garniturowego dress codu (z całego serca współczujemy)
  4. Osoby pracujące w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji, gdzie nie wymagany jest specjalny strój określony dress codem organizacji (tu bywają największe „przewinienia”).

 

Kłopot jest, jeśli w obowiązującym w firmie dress codzie nie ma zbytnio możliwości odstępstw, a co za tym idzie włożenia letnich przewiewnych strojów, bez pełnych butów, bez krawatów itp. Niestety czasami takie obostrzone regulacje mogą prowadzić do przykrych konsekwencji w stosunku do pracownika, ubierającego się odpowiednio do upalnej pory, ale niestosownie do oczekiwań tzw. „korpo”.

Pamiętajmy, że o doborze stroju w pracy decyduje branża, w której działa organizacja (firma, fundacja, urząd), zajmowanie stanowisko i sposób kontaktu z otoczeniem (np. klientami). Określone stroje mają między innymi pracownicy komunikacji miejskich (kierowcy tramwajów czy autobusów), załogi konduktorskie PKP, obsługa hoteli, część z firm krajowych jak i korporacji międzynarodowych, część urzędów administracji rządowej czy samorządowej.

Najczęstsze błędy w strojach kobiecych popełniane w upałach:

  • Klapki plażowe (w tym japonki)
  • Prześwitujące bluzki i spódnice (widoczna bielizna)
  • Szerokie spodnio-spódnice
  • Króciutkie szorty czy minispódniczki
  • Nienoszenie staników
  • Odsłonięte brzuchy
  • Jedwabna halka pełniąca funkcję sukienki
  • Bluzki z dużym dekoltem
  • Bluzki na ramiączkach (cienkie tasiemki)

Najczęstsze błędy w strojach męskich popełniane w upałach:

  • Krótka koszula garniturowa z krawatem
  • Sandały do garnituru
  • Japonki jako zamiennik obuwia
  • Czarna koszula (nawet najbardziej modna – w upały nie!)
  • Krótkie spodnie tuż za kolano (tzw. bojówki).
  • Spodenki i koszulki sportowe
  • Koszulki na ramiączkach (typu sportowa koszula koszykarska)

 

Zasady obowiązujące w firmach, urzędach, organizacjach są określane spisanymi zasadami, lub stanowią swego rodzaju umowę społeczną (co wypada, a co nie). Przy upałach niektórych rzeczy nie przeskoczymy.

Jak sobie radzić? Jest kilka zasad, o które warto zadbać przy upałach. Oto wybrane podpowiedzi, gdy wymagany jest strój bardziej formalny.

 

Panowie:

Koszule z lekkiego splotu bawełnianego. Absolutnie unikamy koszul i skarpetek z domieszką poliestru czy innych sztucznych dodatków.

Koszule i spodnie i marynarki w jaśniejszej kolorystyce

Gdy koszula z długim rękawem to może być krawat. Choć zaleca się powyżej 28 (30) stopni Celsjusza, by chodzić z rozpiętą koszulą bez krawata.

Gdy decydujemy się na koszulę z krótkimi rękawami, to nie nosimy do niej krawatu (nigdy, pod żadnym pozorem), ani też nie nosimy jej do garnituru.

Buty skórzane z cienkiej skóry dają wrażenie lekkości i przewiewu. Najlepiej jakby były też na skórzanej podeszwie. Mogą być też buty z otworkami, by był większy dostęp powietrza do stóp. Marynarka lekka, czyli lekki splot wełny, bawełny czy lnu.

Spodnie też z materiałów naturalnych o cienkim splocie.

 

 

Panie:

Lekkie bawełniane/lniane/jedwabne bluzki (unikać domieszki poliestrów czy innych sztucznych dodatków.

Spódnice czy garsonki z bardzo lekkiego splotu wełny, bawełny. jedwabiu czy lnu.

Letnie sukienki.

 

Makijaż lekki by nie obciążać skóry nadmiarem podkładu czy pudru (zwiększone pocenie).

Perfumy lekkie i delikatne. Mocne perfumy czy zapachy w upale potęgują swoją siłę zapachową.

Buty lekkie, skórzane.

Można przy większych upałach zrezygnować z rajstop czy pończoch. A gdy to jest wymagane, to można użyć spreju imitującego pończochy.

 

Praktyczne podpowiedzi jak zachować świeżość w pracy w upały:

Posiadać na zmianę jedną lub kilka koszul czy bluzek i w miarę potrzeby je zmieniać.

Korzystać z dezodorantów (w miarę pozbawionych mocnych aromatów)

Jeśli jest możliwość w pracy, brać w ciągu dnia prysznic (niektóre firmy czy urzędy stwarzają taką możliwość).

Nosić tylko naturalne tkaniny o lekkim splocie (dotyczy garniturów/garsonek, koszul czy bluzek, skarpet, bielizny.

Krawaty, marynarki czy garsonki ubierać tylko na wymagane spotkania np. z klientami. Poza tym chodzić w samych koszulach czy bluzkach.

Jeśli udajemy się na spotkanie/konferencję, gdzie wymagany jest garnitur, to podróżujemy w samej koszuli, a krawat i marynarkę wkładamy dopiero przed samym wejściem na salę.

Pić dużo wody oraz zrobić sobie zimnej czarnej herbaty z cytryną, naparu z mięty, czy też herbaty zielonej (mającej właściwości wyziębiające organizm)

Mieć na podorędziu ręcznik lub chusteczki do wycierania potu.

Natomiast osoby pracujące fizycznie na dworze (np. przy remontach dróg lub podobnych pracach: nosić nakrycie głowy, chronić oczy przez noszenie okularów przeciwsłonecznych, pić dużo wody (uwaga! pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć wodę do picia). Jeśli pracujący na zewnątrz decydują się na pracę bez koszuli to stosować kremy przeciwsłoneczne z filtrem, nosić przewiewne stroje w jasnych barwach. Jeśli jest to możliwe, pracować w cieniu albo co kilkadziesiąt minut pracy w słońcu, przez ok 10 minut odpocząć w zacienionym miejscu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *