Nowy Rok w różnych kulturach

W nowym roku wszelkiej pomyślności, dużo radości spełnienia marzeń. Tego najczęściej życzymy sobie wzajemnie, również przedstawicielom zaprzyjaźnionych firm, urzędów czy organizacji. Tak to jest w przypadku przyjętego powszechnie kalendarza gregoriańskiego (kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII). Co ciekawe to zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu. Mieszkańcy wiecznego miasta czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków.

Ale czy rzeczywiście? Kurtuazyjnie Muzułmanin, Chińczyk, Żyd, Hindus przyjmie życzenia w tym czasie. Jednak miejmy na uwadze, że wiele krajów i narodów Nowy Rok witają i świętują w innych terminach, niż my.

W Rosji, na Białorusi i w części Ukrainy, gdzie wiele polskich firm prowadzi swoje interesy, Nowy Rok obchodzony jest według kalendarza juliańskiego (kalendarz słoneczny stworzony przez greckiego astronoma Sosygenesa z rozkazu Juliusza Cezara). 1 stycznia 2018 roku w kalendarzu Juliańskim wypada 14 stycznia 2018 r. Jednak ta data będzie celebrowana jedynie na użytek roku liturgicznego w kościele prawosławnym.

Osoby mające znajome firmy czy organizacje w Chinach niech pamiętają, iż tam powitają Nowy Rok Chiński, czyli Święto Wiosny w dniach 15-21 lutego 2018 r. Podczas tych dni będzie można świętować na ulicach wśród tańczących lwów czy w korowodach smoków, przy dźwiękach muzyki i wybuchach sztucznych ogni. Natomiast sam Nowy Rok powitamy 19 lutego 2018 r.

A może mamy znajomych w Wietnamie lub z Wietnamu? 16 lutego 2018 roku odbędzie się Święto Tet, czyli powitanie wietnamskiego Nowego Roku (Roku Psa), który jest powiązany z przemianą pór roku jak też fizycznym oczyszczeniem.

Również w tym czasie (16 lutego) jest obchodzony koreański Seollal, trwający zwyczajowo trzy dni. Koreańczycy spędzają go w rodzinnym gronie i często noszą hanbok, czyli tradycyjny koreański strój.

W Tybecie Nowy Rok zwany jest Loser i świętowany jest na przełomie stycznia i lutego, a następująca po powitaniu zabawa karnawałowa połączona z różnymi zawodami (konne i łucznicze) tańcami i paleniem ognisk trwa cały tydzień.

Jeśli ktoś trafi do Iranu 21 marca, natrafi na perskie święto Nouruz, które zostało wpisane przez UNESCO i jako święto międzynarodowe jest uznawane przez ONZ. Podczas Nouruz pali się ogniska (symbol mocy ognia), urządza się zawody sportowe i biesiaduje w rodzinnym gronie. Kalendarz perski (Dżalali) został opracowany w XI wiecznej Persji. Obecnie Dżalali obowiązuje w Iranie i Afganistanie.

Nyepi to Nowy Rok obchodzony na Bali. W 2018 przypadnie 18 marca. Będąc w tym regionie na samo zakończenie roku (zgodnie z kalendarzem Saka) usłyszymy głośnie tłuczenie w garnki czy patelnie, co będzie symbolizowało przegnanie złych duchów czyli Bhuta Kala. Za to w Nowy Rok tradycyjnie przestrzegane są zakazy podróżowania, aktywności i rozrywki oraz palenia ognisk.

Będąc pod koniec września w Izraelu będziemy mogli świętować Żydowski Nowy Rok (5779) zwany Rosz Haszana, czyli świętem Trąbek. Rozpocznie się on wieczorem w niedzielę 9 września a zakończy wieczorem we wtorek 11 września. W ramach tradycji dmie się w szofar (rodzaj rogu). Uroczystość przypomina o sądzie Bożym i upamiętnia stworzenie świata.

Nowy Rok Muzułmański (1440 hidżry) będzie witany 20 września 2018 r, czyli 10 Miharram 1440 r. wg kalendarza muzułmańskiego, czyli kalendarza księżycowego stosowanego głównie w celach religijnych przez wyznawców Islamu. Kalendarz rozpoczyna się w roku 622.

W narodowym kalendarzu hinduskim miesiąc ćajtra zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. W pierwszy dzień ćajtry przypada hinduski Nowy Rok (święto wiosny), zwany Ćajtra nawaratri. Kalendarz hinduski, opracowany został z inicjatywy rządu Indii w 1952 r. przez specjalny komitet kalendarza. Liczenie lat rozpoczyna się w 78 roku wg. kalendarza gregoriańskiego na pamiątkę zwycięstwa nad Sakami. Stąd 2018 rok będzie w kalendarzu hinduskim rokiem 1940.

Ktokolwiek, gdziekolwiek mieszka, gdziekolwiek żyje, niech przyjmie życzenia radości, szczęśliwości i spełnienia marzeń.

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *