Wąsy w polityce

Wąsy źródłem kryzysu dyplomatycznego

Wąsy stały się źródłem kryzysu między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową. W lipcu 2018 roku ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Republice Korei został Harry Harris. Część mieszkańców Korei Południowej odebrali noszenie wąsów przez ambasadora jako brak szacunku, a nawet zniewagę.

Dlaczego? Otóż w czasach okupacji Korei przez Japonię wszyscy japońscy gubernatorowie Korei byli wąsaczami [1]. Sprawę komplikuje też fakt, iż ambasador urodził się w Japonii. Na pytanie, czy zgoli wąsy, ambasador Harris stwierdził, iż zrobi to, jeśli „zostanie przekonany, że sposób postrzegania jego wąsów może zaszkodzić relacjom USA i Korei Południowej” [2]

Wąsy a sprawa turecka

Najbardziej znanymi politykami z wąsami to Turcy. W Turcji wąsy to sprawa kulturowa. Tradycja osmańska nakazywała noszenie wąsów w rodzinach. Ten zwyczaj przekazywany był z pokolenia na pokolenie. W tradycji osmańskiej mężczyzna bez wąsów nie jest w pełni mężczyzną. Ale rodzaj wąsów do niedawna zdradzał jego orientacje polityczne. I tak wąsy krótko przystrzyżone nosili religijny konserwatyści. Kiedy końcówki wąsów zwisały w dół to prawdopodobnie był to turecki nacjonalista. Za to duże krzaczaste nosiły osoby lewicowych orientacji. Również obecnie w tureckiej sferze politycznej wąsy są bardzo popularne. Wąsy nosi premier Recep Tayyip Erdoğan oraz wielu innych polityków. [3]

Wąsy dyktatorów

Część dyktatorów lubowała się w wąsach. Pamiętamy ich ze zdjęć. Sumiaste wąsy Józefa Wissarionowicza Stalina były synonimem jednego z największych oprawców XX wieku.

Mały wąsik przywódcy III Rzeszy Adolfa Hitlera miały nawet swoją nazwę. Były to toothbrush, czyli krótko przycięty zarost rosnący tylko przy rynience podnosowej.

Ze współczesnych dyktatorów pamiętamy masywne i gęste wąsy typu chevron, noszone przez Saddama Husajna, dyktatora Iraku.

Wąsy u polityków polskich XX-lecia

Również w polskiej polityce wąsy odgrywały ważną rolę wizerunkową. Wąsy były nieodłącznym atrybutem takich postaci okresu międzywojennego jak Roman Dmowski, Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Władysław Grabski, Eugeniusz Kwiatkowski, Maciej Rataj, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos czy Wojciech Korfanty. W ówczesnych czasach wąsy były oznaką dostojeństwa.

Wąsy a wizerunek partii

Wąsy też wpływają na wizerunek samej partii. W 2009 roku Wicemarszałkiem Sejmu był polityk Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Putra. Niestety o jego wąsach zadecydował Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wydał Putrze polecenie zgolenia wąsów.

Sumiaste wąsy wicemarszałka sejmu nie pasowały do nowego oblicza PiS, które chciało być partią nowoczesną. [4] Choć w latach 80. wąsy były ozdobą też Jarosława Kaczyńskiego.

Wąsy prezydenta

Z Prezydentów RP wąsy nosili Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki czy też Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na wychodźstwie. Trzeba też wspomnieć komunistycznego prezydenta z wąsami, czyli Bolesława Bieruta. Pamiętamy wąsy, które nosił latami Lech Wałęsa.

Wąsy ozdabiały twarz Lecha Kaczyńskiego, ale gdy został prezydentem, już ich nie nosił. Również prezydent Bronisław Komorowski dłuższy czas nosił wąsy. W 2013 zgolił je i pierwszy raz pojawił się bez wąsów na pogrzebie dziennikarki Teresy Torańskiej. Jednak nie był to pierwszy raz. Poprzednio prezydent Komorowski zgolił wąsy w 2011. W okresie noszenia wąsów dbał o nie i systematycznie przycinał. [5]

 

Przypisy:

[1] Korea była protektoratem Japonii w latach 1910-1945]. Podczas tego okresu było ośmiu japońskich generałów-gubernatorów, np. gen Hasegawa Yoshimichi czy Makoto Saito

[2] https://www.telegraph.co.uk/news/2019/12/30/us-ambassador-defends-moustache-south-koreans-bristle-disrespectful/

[3] https://www.interia.tv/wideo-nie-masz-wasow-co-z-ciebie-za-facet,vId,1155673

[4] https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/140293,putra-zgolil-wasy-bo-nie-pasowaly-do-pis.html

[5] https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/bronislaw-komorowski-zgolil-wasy/r460by1

 

Zdjęcia wykorzystane z domen publicznych.

One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *